Jdi na obsah Jdi na menu
 


Při našem 1.rozhovoru jsem vám sliboval rozhovory i s významný osobami a to vám teď díky ochotě pana Fukse můžu splnit.Přesvědčil mě, že je naprostý profesionál na svém místě a nedá mi to nenapsat pár slov o jeho ochotném a vstřícném jednání.

Svůj email s mými dotazy jsem mu poslal ve 23:43(ano v tuto pozdní hodinu) s celkem dlouhým textem a než jsem se stačil odhlásit z emailu, přišla mi ve 23:45(za pouhopouhé 2!minuty) odpověď, že rád zodpoví všechny mé otázky a již druhý den se tak také stalo.

Zpátky však k našemu rozhovoru, v němž se mimojiné dozvíte, jak vůbec vypadali začátky našeho klubu,o fotbalové kariéře pana Fukse a samozřejmě nechybí ani otázky na aktuální témata. 

Dotazník

oblíbený tým ČR/Evropa : Pouze a jenom FC Vysočina a pak samozřejmě reprezentační tým. V evropských pohárech však přeji všem českým klubům. Dříve jsem hodně fandil Slavii Praha. V zahraničí speciálně oblíbený klub nemám. Spíše se zajímám o výkony našich hráčů v evropských klubech. 

oblíbení fans ČR/Evropa : Fanouškovskou scénu detailně nesleduji. Mám rád fanoušky, kteří bez použité vulgarit dokáží vytvořit skutečně domácí prostředí. Myslím si, že tato charakteristika sedí i na současný kotel FC Vysočina!

největší zážitek s Vysočinou : Semifinále Poháru ČMFS na Baníku Ostrava, postup do Gambrinus ligy a prvoligová výhra na půdě Brna. 

nejhorší zážitek s Vysočinou : Tím byl samozřejmě loňský sestup. 

nejlepší hráč Vysočiny : Tento klub pečlivě sleduji od svých osmi let, takže plejáda oblíbených hráčů je skutečně velká. Jako malý klub jsem obdivoval skvělé hráče jakými byli Palkovič, Šilhán, Pekárek, Morkus, Hekerle či Hamara. V časech FC Vysočina zde vynikající výkony stabilně odváděli Karel Večeřa ml. , Michal Vorel, Aleš Ryška, Tomáš Kaplan a zapomenout nemohu na Máru Zúbka. Ze současného kádru si osobně cením zejména výkonů Braňa Rzeszota, Michala Kadlece a Petra Vladyky.

nejlepší trenér Vysočiny : Velmi si vážím současné práce trenéra Milana Bokši, ale pokud mám být zcela upřímný, tak na 1. místo musím dát Karla Večeřu, který s Vysočinou dokázal postoupit do I. ligy. Věřím, že v červnu 2007 na tuto pozici poskočí pan Bokša:c))

největší osobnost Vysočiny : Osobností je v kádru více, ale nad všemi asi ční Michal Kadlec.

Vlastní rozhovor

Mohl byste nám na začátek našeho rozhovoru přiblížit svojí fotbalovou kariéru? Dokonce jste prý svého času válel za jihlavský ligový dorost? Co se stalo, že o vás v těchto dnech neslyšíme jakou o jednom z tahounů Jihlavy?

Ve třetí třídě jsem začínal v tehdejším Spartaku Jihlava a postupně jsem prošel všemi mládežnickými kategoriemi až jsem skončil v ligovém dorostu. Měl jsem štěstí, že jsem byl součástí vynikajícího ročníku, který nejdříve dokázal postoupit do čtrnáctičlenné dorostenecké extraligy a o rok později ji dokonce zachránil. Na náš úkor sestoupili Pardubice a pražská Slavia! Jsem rád, že jsem mohl poměřit síly s celou řadou dnešních prvoligových hráčů na čele s Jankulovskim či Ujfalušim. V ročníku jsem byl s Michalem Lovětínským, Tomášem Kaplanem, Danem Bratršovským, Mírou Šanclem, Pavlem Pospíchalem nebo Michalem Holcem… Sice jsem na postu pravého beka či záložníka pravidelně hrál v základní sestavě, ale při přechodu mezi dospělé byla konkurence v prvním týmu FC PSJ přeci jen nad mé schopnosti a já tak zamířil do Luk nad Jihlavou, které právě postoupili do župního přeboru a byli tak druhým nejlepším klubem jihlavského okresu. Mimochodem jsem byl součástí přestupu Iva Koníře právě z Luk do FC PSJ. Zde jsem strávil krásných tři a půl roku než přišlo těžké zranění levého kolene. Utržený překřížený vaz vystavil jasné fotbalové stop, na plastiku vazů jsem neměl chuť ani čas a tak jsem s velkým fotbalem skončil. Nyní jsem rád, že si jdu zahrát malou kopanou a koleno celkem drží…

V té době jste si asi již vytvořil kladný vztah k Vysočině. Jak jste se však dostal k práci u Vysočiny? Mohl byste nám celkově popsat „jak to všechno vůbec začalo“ (jak se sem také dostal pan Tulis, jestli jednou z hlavních příčin ohromného vzestupu Vysočiny byl také vstup firmy PSJ…)?

Po skončení dorosteneckého věku zamířil do Luk, ale zároveň jsem ukončil jihlavský gympl a mé první pracovní kroky vedly do stavební společnosti PSJ. Generální ředitel František Vaculík mne do firmy přijal a já zde získával první zkušenosti v oblasti reklamy, PR a marketingu. Jako bývalý hráč a zároveň velký fanoušek klubu jsem se stále více „motal“ kolem FC PSJ, který tehdy vedl Mirek Veselý. Souběžně se svou prací v PSJ jsem začal zpracovávat a psát klubový zpravodaj. S nástupem pana Tulise do vedení klubu jsem se svojí pomocí FC PSJ neustal, ale naopak došlo k jejímu prohloubení v oblasti propagace. Blížící se postup tehdy už FC Vysočina do II. ligy mne vyprovokoval ke zpracování projektu zajišťování reklamních a marketingových partnerů FC Vysočina, který jsem předložil panu Tulisovi a který vyústil v to, že jsem do klubu nastoupil do vedlejšího pracovního poměru jako marketingový manažer a tiskový mluvčí. Lze říci, že od jara 2000 souběžně vykonávám 2 práce – jednu na PSJ holding, jako vedoucí odboru Public Relations, a druhou u FC Vysočina. Pracuji proto od rána do večera:c))

Co se týče nástupu pana Tulise, tak toho do Jihlavy přitáhl právě pan Vaculík ve snaze povýšit jihlavský fotbal minimálně na druholigovou úroveň a pokud možno i výše.

Jen tak mimochodem kolik a jaké v současné době vykonáváte funkce u Vysočiny?

Nejsme velký klub a proto se snažíme některé funkce kumulovat a zdvojovat. Mým hlavním úkolem je role marketingového manažera, který jedná s reklamními partnery klubu a hledá další společnosti ochotné FC Vysočina podpořit. Krom toho plním pozici tiskového mluvčího a zajišťuji vše, co se týká reklamy a propagace klubu. Výrazně se podílím i na organizaci mistrovských utkáních, kde jsem oficiálně uváděn jako „hlavní pořadatel“.

Nebyli také někdy chvíli, kdy jste si říkal, že je to zbytečná práce, že jste tomu obětoval tolik hodin práce a že se to nemůže povést vybudovat kvalitní klub?

Jsem celoživotní optimista, tudíž se mi podobné myšlenky až na vzácné výjimky vyhýbají. I po našem nešťastném sestupu jsem věřil, že se dokážeme okamžitě vrátit a že z této sestupové nevýhody uděláme postupovou výhodu! Naštvanej jsem ale byl strašně…

Společně s celým týmem šikovných lidí jste stál u zrodu FC Vysočina Jihlava. Jaké v těchto chvílích zažíváte nyní pocity (rekonstruuje se náš stadion, klub je finančně stabilizován, máme širokou a kvalitní mládežnickou základnu…)?

Ještě stále nejsme na konci cesty, práce je před námi velká spousta. Nyní musíme udělat vše pro návrat do nejvyšší soutěže a lepší ekonomickou stabilitu klubu, abychom ve snaze zcela naplnit rozpočet nemuseli každoročně prodávat naše talentované hráče. Dále musíme stabilizovat naše působení v nejvyšší soutěži a v neposlední řadě se musíme zabývat realizací vyhřívaného trávníku, který bude od sezóny 2008/09 nutností. Rezervy však máme i v dalších oblastech včetně péče o fanoušky či nabídky suvenýrů. Při našich ekonomických možnostech však nelze vše provést okamžitě nebo nějak urychlit.

Mohl byste se nám také pochlubit, co si myslíte, že se vám osobně nejvíce povedlo v klubu vytvořit (logo klubu, název klubu. . . )? Můžete samozřejmě jmenovat víc věcí?

Logo klubu je zčásti mým dílem, ale existuje celá řada věcí či projektů, na které jsem pyšný mnohem více. Zejména jsem rád, že se nám daří přesvědčovat větší i menší firmy našeho kraje k podpoře FC Vysočina. To, že klub momentálně sponzoruje zhruba 110 firem je mojí velkou zásluhou. Věřím, že se podaří nacházet další reklamní partnery, které přesvědčíme o naší serióznosti a smysluplnosti jejich podpory.

Troufám si říci, že dobře funguje i komunikace klubu s médii, které se daří aktuálně informovat a zároveň tak vytvářet i servis pro fanoušky.

Z dalších záležitostí, které asi budou zajímat návštěvníky tohoto fans webu, mne těší nedávné zprovoznění nových oficiálních stránek. Zároveň velmi děkuji fanouškům klubu, kteří po letech našeho snažení na stadiónu v současné době vytvářejí velmi dobrou atmosféru. Ten, kdo byl s FC Vysočina od jeho počátků, si asi nejlépe uvědomuje velký rozdíl v podpoře hráčů dnes a v minulosti.

Teď bychom se na chvíli zastavili u našich domácích zápasů. Jak vnímáte atmosféru, která se postupně vylepšuje a jsou zde i první pokusy chorea?

Vnímám ji jednoznačně pozitivně. Čím více „chorea“, tím lépe:c)) Snad k podobným aktivitám přispějí i tyto neoficiální fans stránky, jejichž vznik jsem velmi přivítal. Výhrad ke fungování kotle máme minimum (občasné vulgarismy…) a budeme i nadále fanoušky v jejich snažení podporovat a maximálně s nimi komunikovat. Jsme připraveni podpořit i vznik oficiálně zaregistrovaného fan-clubu FC Vysočina. Doufám, že letní předligové období k tomu bude ideálním časem:c))

Nyní nás čeká náročné jaro, kdy se rozhodne o postupujících do vyšší soutěže. Troufnete si odhadnout kolik diváků by mohlo chodit na naše zápasy a kolik by se vám líbilo?

Jsem přesvědčen, že jarní boj o postup do ochozů našeho krásného stadiónu přiláká návštěvy kolem 3. 000 diváků.

Mimochodem, před začátkem podzimní části 2. ligy se vám podařilo prosadit termín zápasu na páteční podvečer. Jak s odstupem času hodnotíte tento termín a chystáte případně změny?

S tímto skutečně nelehkým rozhodnutím, se kterým nebyla žádná zkušenost, jsme nyní maximálně spokojení. Myslím si, že pro náš region těžko najdeme vhodnější termín. Je mi však jasné, že vždy naleznete odpůrce zvoleného termínu.

Také mezi fanoušky vznikl podnět, že by rádi uvítali na našem stadionu maskota. Můžete nám prozradit něco bližšího (zda-li se ho dočkáme a jestli to bude přece jen ježek…)?

Maskotem by měl být skutečně Ježek. V lednu v této věci dojde ke konečnému rozhodnutí a tím snad k objednávce výroby kostýmu maskota. Tímto zároveň vyzývám případné zájemce o ztvárnění našeho maskota, aby mne kontaktovali na e-mail fuks@psj.cz.

Co se týká otázky samotného kotle. Nechystáte přeci jen rozšíření tohoto sektoru (počet míst pod střechou hlavně v horních částech jsou již nedostačující a také jsme mimojiné vyhlásili anketu o rozšíření kotle na našich stránkách a dle průběžných výsledků si 60-65% respondentů myslí, že by rozšíření tohoto sektoru vedlo i k jeho rozšíření, co se týká počtu fanoušků)?

Během jara přesunutí kotle nepřipadá v úvahu, o čemž jsem již jádro kotle informoval na tradiční dokopné našich fans. Pro novou sezónu jsme připraveni vyjít vstříc požadavkům fanoušků na případné nové umístění kotle. Toto rozhodnutí však z jejich strany musí přijít nejpozději do konce května. Později již nebudeme schopní vše zorganizovat. Dodávám, že fans uvažují o přesunu kotle na novou tribunu či doprostřed tribuny staré.

Další z aktuálních otázek je rozšíření suvenýrů ve fanshopu. Dojde v nejbližší dojde k nějakému rozšíření nabídky?

Velmi rádi bychom během zimní přestávky zprovoznili on-line fan-shop nabízející větší sortiment suvenýrů. K tomu však potřebujeme uvolnit větší množství finančních prostředků, které však v současné době prioritně potřebujeme využít jiným směrem… Snad se zdroje podaří najít a vše se ještě před důležitou jarní sezónou rozběhne.

Máte čas navštívit zápasy jiných celků z kraje Vysočiny, příp. kterých?

Bohužel k tomu čas nemám. O víkendech se snažím věnovat rodině, kterou v týdnu vzhledem k pracovnímu vytížení trochu zanedbávám. Maximálně občas vezmu tříletého syna na zápas ligového staršího dorostu nebo juniorky.

Je ještě něco, co byste nám chtěl prozradit, na co se mohou fanoušci na jaře těšit či v budoucnu?

Jaro je ještě poměrně daleko, tudíž momentálně nejsem schopen fanouškům sdělit nějakou převratnou novinku. Snad jen to, že se na jaře dočkají zkvalitnění občerstvení během druholigových zápasů.

Kdybyste měl odhadnout, jak si Jihlava povede na jaře a v daleké budoucnosti, jak myslíte, že dopadneme?

Pevně věřím, že náš tým na kýžený postup dosáhne. A je mi zcela jedno jestli skončíme první a nebo „urveme“ druhé místo gólem v nastavení posledního zápasu… Otázkou tedy je, zda bych ty nervy vůbec přežil:c))

Podobně optimisticky vidím i další budoucnost klubu. Pokud se podaří ještě zlepšit naši „fabriku“ na mladé fotbalisty a pokud dokážeme stabilizovat klubovou ekonomiku, tak věřím, budeme schopní hrát nejvyšší soutěž pravidelně a třeba i atakovat evropské poháry. Třeba se dočkáme i výstavby dalších tribun našeho stadiónu.

Na závěr našeho chtěl byste něco vzkázat na našim fanouškům?

Vzhledem k datu v kalendáři jim chci srdečně popřát velkou porci zdraví a vše nejlepší do roku 2007. Věřím, že jim náš klub bude dělat radost a že i oni našim společným úspěchům napomohou nemalým dílem. Jejich vliv na výkony hráčů je skutečně velký! Tímto jim zároveň za vedení klubu, hráče a trenéry velmi děkuji za dosavadní skvělou podporu! 

Myslím si, že mluvím naprosto za všechny fanoušky, když vám a celému vedení poděkuji za to, co jste pro Jihlavu dokázali. Díky a děkuji také za čas věnovaný tomuto rozhovoru.A ještě bych chtěl poprosit fanoušky, kteří by byli ochotni poskytnout mi rozhovor, ozvěte se prosím na email petr.fcvysocina@centrum.cz nebo na icq 451-547-514.